Blog
Kiedy mamy do czynienia ze zjawiskiem współuzależnienia?
Współuzależnienie to złożone zjawisko, które dotyka wiele osób na całym świecie. Polega na tym, że osoba współuzależniona emocjonalnie, psychicznie i często także materialnie angażuje się w życie osoby uzależnionej, próbując kontrolować jej zachowanie i podejmowane decyzje. W Polsce problem ten jest coraz bardziej rozpowszechniony, a liczba osób dotkniętych współuzależnieniem rośnie.
Rola psychoterapii w leczeniu uzależnień
W dobie powszechnego dostępu do różnego rodzaju używek, problem uzależnień coraz częściej staje się wyzwaniem nie tylko dla osób dotkniętych nałogiem, ale także ich bliskich oraz całego społeczeństwa. Uzależnienia obejmują szeroki wachlarz problemów – od nadużywania alkoholu, tytoniu i narkotyków, po uzależnienia behawioralne, takie jak hazard czy kompulsywne korzystanie z internetu. W miarę jak rośnie świadomość społeczna na temat szkodliwości tych zachowań, coraz większą rolę zaczyna odgrywać psychoterapia jako jedna z fundamentalnych metod wsparcia w procesie wyjścia z nałogu.
Jakie czynniki mogą wpłynąć na powstanie uzależnienia od alkoholu?
Alkoholizm ma bardzo duży wpływ na życie osoby uzależnionej oraz jej bliskich. I choć zaczyna się niewinnie, codzienne spożywanie alkoholu może zakończyć się tragicznie. Aby w porę zapobiec nałogowi, warto wiedzieć, co przyczynia się do jego rozwoju. Jak się okazuje, takich przyczyn jest wiele, niemniej najczęściej uzależnienie jest efektem wystąpienia kilku czynników jednocześnie. Oto ich przykłady.
AKCJA INTEGRACJA – program wsparcia dla osób z zaburzeniami depresyjno – lękowymi
Program wsparcia dla osób z zaburzeniami depresyjno - lękowymi.
SPÓJRZ INACZEJ – program wsparcia dla osób z zaburzeniami psychicznymi
Program wsparcia dla osób z zaburzeniami psychicznymi.
Jak wyjść z uzależnienia od narkotyków?
Uzależnienie od narkotyków nie tylko prowadzi do niszczenia relacji międzyludzkich i destrukcji na płaszczyźnie zawodowej, ale i też stanowi zagrożenie dla zdrowia i życia. Zażywanie substancji psychoaktywnych wyniszcza organizm i staje się przyczyną problemów zdrowotnych. Leczenie jest tym samym zarówno szansą na powrót do normalnego życia, jak i sposobem na uniknięcie degradacji ciała i umysłu. Wyjście z nałogu nie jest jednak proste. Wymaga samodyscypliny i wsparcia specjalistów, bez którego trudno mówić o pełnym zwycięstwie nad uzależnieniem.
Na czym polega profilaktyka uzależnień?
Profilaktyka uzależnień to nic innego jak podejmowanie działań, które mają na celu zapobieganie popadaniu w różnego rodzaju nałogi. Mowa w tym przypadku o eliminowaniu czynników ryzyka jeszcze przed rozwojem uzależnienia, a nie po jego wystąpieniu. Tym samym działania naprawcze, takie jak leczenie nałogu, nie zalicza się już do czynności prewencyjnych. W ramach zapobiegania nałogom wzmacnia się za to również czynniki chroniące przed uzależnieniami. Jak w praktyce wygląda taka profilaktyka uzależnień?
Czy od Internetu można się uzależnić?
Pierwsze skojarzenia na myśl o uzależnieniach to najczęściej alkohol, papierosy i narkotyki. I choć używki uznaje się za najczęstsze przyczyny uzależnień, nie są one jedynymi. W taki sam sposób, jak kompulsywne sięganie po substancje chemiczne, nałogiem może stać się określone zachowanie, które prowadzi do negatywnych konsekwencji. Wśród przykładów wymienić można pracoholizm lub zakupoholizm. W ostatnich latach coraz częściej słyszy się także o uzależnieniu od Internetu. Czy internet rzeczywiście może stać się źródłem uzależnienia?
Co rozumieć pod pojęciem uzależnienia behawioralnego?
Uzależnienie najczęściej kojarzy się z kompulsywnym zażywaniem substancji uznawanych za uzależniające, zwykle mimo dostrzegania negatywnych skutków ich przyjmowania. W tym kontekście zazwyczaj mowa o alkoholu lub substancjach psychoaktywnych takich jak dopalacze czy narkotyki. Okazuje się jednak, że uzależnienia nie dotyczą wyłącznie nałogowego zażywania różnych substancji. Mogą również obejmować nałogowe zachowania i czynności. W takich przypadkach są to tzw. uzależnienia behawioralne. O tym, co można do nich zakwalifikować i jak je leczyć, piszemy poniżej.